anglicko-český česko-anglický slovník cizích slov překladač nové!

Nápověda k online slovníku

V této nápovědě se dozvíte o všech důležitých funkcích online slovníku a jejich ovládání. Pokud zde odpověď na svůj dotaz nenaleznete, neváhejte nás kontaktovat. Rádi zodpovíme jakékoliv dotazy.

Témata nápovědy k online slovníku

 1. Hledání a překlad pomocí slovníkujak pomocí online slovníku co nejefektivněji překladát
 2. Anglická výslovnostjak používat anglickou výslovnost, která je dostupná ke všem frázím ve slovníku
 3. Překlad více slov a celých větjak pomocí slovníku překládat celé věty
 4. Online překladačinformace o online překladači
 5. Slovník cizích slovinformace o zabudovaném slovníku cizích slov
 6. Vyhledávací moduly pro slovník a překladačjak integrovat vyhledávácí pole slovníku a překladač přímo do Vašeho prohlížeče a ještě více si tak překlad usnadnit a urychlit

1. Hledání a překlad pomocí slovníku

Ve výchozím nastavení se ve slovníku hledají slova a fráze začínající na hledanou frázi bez ohledu na diakritiku a vždy bez ohledu na velikost písmen.

Kliknutím na odkaz „další volby“ zobrazíte nastavení, pomocí nichž si můžete určit z následujících způsobů, jak slova vyhledávat:

Začínající na hledanou frázi
Budou nalezena slova, která hledanou frází začínají nebo jí zcela odpovídají. Tedy např. pokud hledáte anglicko-český překlad slova „tomorrow“, pak stačí zadat tomor. Tato volba je výchozí.
Obsahující hledanou frázi
Budou nalezena slova kdekoliv obsahující hledanou frázi nebo jí zcela odpovídající. Tedy např. pokud hledáte anglicko-český překlad slova „yesterday“, pak stačí zadat terda.
Přesnou frázi
Budou nalezena pouze slova, která se zcela shodují s hledanou frází.
Ignorovat diakritiku
Při hledání nebude brán ohled na diakritiku, tedy např. fráze „nadro“ najde jak „ňadro“, tak i např. „nadrobit“. Ve výchozím nastavení je ignorování diakritiky zapnuto.

Pokud není při hledání v česko-anglickém slovníku překlad nalezen:

 1. Je automaticky nabídnut překlad opačným směrem.

 2. Je automaticky nabídnut překlad pomocí překladače.

 3. Je automaticky nabídnut seznam synonym (slov mající stejný význam), jejichž překlady se ve slovníku již nacházejí (toto platí pouze je-li překládané slovo známo). [ukázka]

 4. Kontrolují se překlepy, např. vynechání jedno "l" namísto dvou ve slově literaly.

 5. V případě hledání v anglicko-českém slovníku je též nabídnuto vyhledání slov začínajících na automaticky získaný kořen zadaného slova (stemming). Hledáte-li tedy např. český překlad slova „danceability“, které se ve slovníku zatím nenachází, tak je vám nabídnuto vyhledání slov začínajících na „danceabl“, což vás dovede ke překladu „danceable — způsobilý k tanci“. [ukázka]

2. Anglická výslovnost

U všech slov a frází ve slovníku můžete vidět ikonku reproduktoru (ikona reproduktoru), což znamená, že je k dispozici záznam anglické výslovnosti. Pro poslech stačí na ikonku kliknout. Výslovnost je částečně namluvená rodilými mluvčími a částečně strojově generovaná. V obojím případe se jedná o výslovnost podle pravidel americké angličtiny. Výslovnost je ve formátu WMA..

3. Překlad celých vět a více slov najednou

Překlad více slov

Do vyhledávací políčka můžete zadat více slov nebo klidně i několik vět. Výsledná stránka Vám umožní překlad každého slova. Při hledání v anglicko-českém slovníku Vám bude také nabídnuta anglická výslovnost celého textu. K dispozici budete mít též odkaz na přechod na stránku překladače, který automaticky přeloží text zadaný do vyhledávací pole slovníku.

4. Překladač

OnlineSlovník.cz zahrnuje rovněž plnohodnotný online překladač vět, textů a webových stránek. K dispozici je 50 jazyků. Při překládání pomocí překladače dokonce ani nemusíte vědět, v jakém jazyce je původní text. Překladač umí jazyk textu detekovat, přeložit ho do zvoleného jazyka a informovat Vás, o jaký jazyk se jedná. [Přeložit tento odstavec do angličtiny.]

Přestože překladač si poradí téměř s jakýmkoliv textem, pořád jedná se o automatický překlad, proto nedoporučujeme překlady získané pomocí překladače používat pro komunikaci, neboť překlad může obsahovat nepřesnosti.

Překlad pomocí překladače je také automaticky nabídnut, není-li hledaná fráze nalezena ve slovníku.

5. Slovník cizích slov

Slovník cizích slov obsahuje slova převzaná z cizích jazyků, odborné výrazy, slang apod. Pro vyhledávání ve slovníku cizích slov přejděte na záložku „Slovník cizích slov“ a zadejte hledané slovo do vyhledávacího polička. Pod odkazem „další volby“ se skrývají tyto volby hledání.

Hledat cizí slova začínající na hledanou frázi
Budou zobrazena pouze ta cizí slova, která na hledaný text začínají.
Přesnou frázi
Bude zobrazena definice pouze toho slova, které přesně odpovídá zadanému dotazu.
Hledat i ve významu
Bude se prohledávat i definice cizího slova pomocí fulltextu.

Při hledání v anglicko-českém slovníku je rovněž prohledáván slovník cizích slov a je-li v něm nalezena definice hledaného slova, tak se zobrazí vedle překladu. Příklad výsledku překladu s definicí ze slovníku cizích slov.

7. Vyhledávací moduly pro prohlížeče

Slovník umožňuje přidání vyhledávacích modulů přímo do prohlížeče:

Přidání vyhledávacího modulu pro anglicko-český a česko-anglický slovník Použití vyhledávacího modulu slovníku ve Firefoxu

Moduly nainstalujete kliknutím na následující odkazy: